A felfekvés veszélye
Valahányszor valaki leül vagy lefekszik, a bőre és a bőr alatti szövetek összenyomódnak a szék vagy az ágy és az illető csontjai között. Ez sérülést nem okoz, mert a bőrben lévő érzőideg-végződésekre gyakorolt nyomás miatti kellemetlen érzés alakul ki, és az egészséges emberből helyzetváloztatási kényszert vált ki, még alvás közben is.
Ha azonban a gyengeség, bénaság vagy öntudatlanság a mozgást lehetetlenné teszi, a nyomás elegendő lehet ahhoz, hogy gátolja a vérellátást a nyomásnak kitett testszövetekben. Ezek azután elhalnak és a bőr kifekélyesedik.
Ezeket a fekélyeket felfekvésnek nevezzük. Általános előfordulási helyei: a tarkótáj; a lapockatáj; a vállak; a könyök; a gerincoszlop alsó szakasza; a far; a csípő; a térdek és a sarkak.
Egyes betegeknél nagyobb ez a veszély, míg másoknál kisebb. Azok, akik jó fizikai állapotban vannak, vagy élénkek, mozgékonyak és képesek visszatartani vizeletüket és székletüket, kevésbé vannak kitéve annak a veszélynek, hogy felfekvéseik alakulnak ki, mint azok, akik gyenge fizikai állapotban vannak, esetleg eszméletlenek vagy nehezen mozognak, illetve akik nem tudják visszatartani vizeletüket vagy székletüket.
Szurcsik János: Ágyben fekvő beteg
Egyéb tényezők is hozzájárulnak ehhez:
- nedvesség a nyomásnak kitett bőr közelében,
- gyűrődések vagy morzsák az ágyban,
- súrlódás.
A felfekvés megelőzése és kezelése.
A beteg általános állapotának és a test ön-gyógyító erejének a fokozása megfelelő fehérjékkel és vitaminokkal (pl. C-vitamin) elősegíthető. Körülbelül 2 óránként változtassuk a beteg helyzetét. Rendszeresen figyelje meg az illető bőrét, hogy előfordul-e rajta pirosság, szárazság vagy repedezettség, és tájékoztassa az ápolót vagy kezelőorvosát, ha ezeknek a jeleknek valamelyikét észleli. Tartsa a bőrt a sérülékeny területeken tisztán és szárazon.
Kerülni kell a súrlódást: nem szabad dörzsölni ezeket a felületeket, a beteget mindig emelni kell, nem pedig csúsztatni az ágyban.
Ha a beteg béna vagy inkontinens (vizeletet és/vagy székletet nem tudja tartani), további intézkedéseket kell hozni. A speciális gumigyürün vagy vízpárnán való ülés csökkenti a nyomást a farpofákon. Védőkenőcs használható, ha a beteg inkontinens. Segíthet rajta egy "hullámzó" ágy (váltakozó nyomást gyakorló matrac). Ez egy barázdált polietilén matracból áll, amelyben egy villamos szivattyú állandóan felfúj és leereszt bizonyos szakaszokat. A másik megoldás a vízágy. Ez olyan vízzel töltött matrac, amely a beteggel együtt mozog és ezáltal csökkenti a nyomást.